Najbliższe wydarzenia
W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi dystrybucji wśród mieszkańców gminy tabletek z jodkiem potasu przedstawiamy kilka podstawowych informacji.
NA TERENIE POLSKI NIE ZOSTAŁA URUCHOMIONA AKCJA WYDAWANIA TABLETEK Z JODKIEM POTASU
1. Plany tzw. „Akcji jodowej” nie są niczym nowym i nie powstały w związku z wojną w Ukrainie. W obecnej formie funkcjonują od 2011 roku i istniały również wcześniej, choć nie zawsze dotyczyły tabletek. Wielu z nas pamięta rok 1986 i akcję związaną z podawaniem „Płynu Lugola”.
2. Tabletek nie można przyjmować profilaktycznie, jeżeli nie ma zagrożenia radiacyjnego. Jodek potasu przyjmuje się, jeżeli wystąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu na przykład na skutek katastrofy nuklearnej. Tabletki stosuje się w celu nasycenia tarczycy „czystym” jodem, co skutkuje zablokowaniem wchłaniania tego radioaktywnego. W związku z tym, optymalnym czasem podania tabletki jest okres do 2 godzin od wystąpienia promieniowania. Jednakże podanie tabletek w ciągu 8 godzin jest nadal korzystne. Proszę pamiętać, że jeżeli katastrofa wydarzy się kilkaset kilometrów dalej to czas na podanie tabletek wydłuża się do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu godzin.
3. Skuteczność tabletek z jodkiem potasu nie jest jednakowa u wszystkich. Podatność na leczenie spada już po 40 roku życia, dlatego pierwszeństwo w podawaniu tabletek powinny mieć dzieci i osoby młodsze. Najszybciej tabletki powinny otrzymać noworodki. Podawanie tabletek osobom po 60 roku życia jest niezalecane za wyjątkiem osób pracujących przy usuwaniu skutków skażenia – ratowników.
4. Nie każde zdarzenie związane z wystąpieniem promieniowania będzie skutkowało uruchomieniem akcji jodowej. Zależy to od bardzo wielu czynników takich jak ilość uwolnionych substancji, jej rodzaj, odległość, kierunek wiatru i inne, które będą miały wpływ na poziom ewentualnego promieniowania. Poziom promieniowania monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki.
· Na terenie Gminy Porąbka przewidziano cztery Punkty Wydawania Tabletek Jodku Potasu (PWTJP). Zlokalizowane są w Domach Kultury w poszczególnych sołectwach.
· W każdym PWTJP będzie kilka stanowisk w zależności od potrzeb, w których odbierzemy tabletki. W każdym przewidujemy obecność lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
· Do PWTJP nie musimy iść osobiście, ani zabierać dzieci – wystarczy jeden z domowników, który na podstawie ewidencji ludności odbierze tabletki dla całej rodziny. Zalecamy zabranie dowodu osobistego lub innego dokumentu ale nie jest on niezbędny do odebrania tabletek.
· Plan akcji jodowej przewiduje również uruchomienie dwóch Zespołów Wyjazdowych -mobilnych PWTJP
· Informowanie o uruchomieniu akcji jodowej odbywać się będzie przez telewizję, radio, Internet, RSO, a na terenie gminy również poprzez aplikację BLISKO
· Do alarmowania w przypadku zdarzeń nagłych wykorzystane zostaną syreny alarmowe (sygnał modulowany trwający 3 minuty), oraz megafony na samochodach służb ratowniczych.
Apelujemy aby nie ulegać panice. Prosimy korzystać z wiarygodnych źródeł informacji – nawet portale informacyjne potrafią rozpowszechniać wiadomości nieprawdziwe lub nieprecyzyjne.
Wkrótce opublikujemy więcej informacji.